Beyma 12P1000ND - 12" 1000W 8 Ohm
SPL: 95.4dB Fs: 47Hz Xmax: 8.0mm Neodymium
Product Code: BMA12P1000Nd Brand: Beyma Model: 12P1000ND
Beyma 12P1000ND - 12 inch 1000W 8 Ohm
Decrease Increase
Quantity Discounts
87 IN STOCK WITH SUPPLIER -
 usually available in 5-7 weeks
87 IN STOCK
WITH SUPPLIER
usually available in 5-7 weeks
FREE DELIVERY for mainland UK
Export prices without Sales Tax or VAT - additional customs fees may apply in your country
TECHNICAL SPECIFICATIONS:
  • Nominal diameter 300 mm 12 in
  • Nominal impedance 8 ohm
  • Minimum impedance 6.5 ohm
  • Power capacity 900 W AES
  • Program power 1800 W
  • Sensitivity 96 dB 1 W @ 1 m @ 2%u03A0
  • Frequency range 30-2500 Hz
  • Recommended enclosure volume 20 / 60 l 0.7 / 2.24 ft�
  • Voice coil diameter 100 mm 4 in
  • BL factor 25.3 N / A
  • Moving mass 0.100 kg
  • Winding length 21 mm
  • Air gap height 12 mm
  • Xdamage pp 52 mm
Thiele and Small parameters:  Need some help? Read our quick guide to TS Params.
  • Fs 47 Hz
  • Re 5.1 ohm
  • Qms 7.9
  • Qes 0.27
  • Qts 0.26
  • Vas 49 l
  • Cms 115 micro m / N
  • Rms 3.7 kg / s
  • Efficiency % 1.8
  • Sd 0.055 sq m
  • Xmax 8 mm
  • Vd 440 cu cm
  • Le @1 kHz 2 mH
CONSTRUCTIVE DETAILS:
  • Net weight 5.4 kg 11.88 lb
  • Total weight 6.1 kg 13.42 lb
  • Magnet Neodymium
Mounting Information
  • Overall diameter - 312 mm. 12.28 in.
  • Bolt circle diameter - 298 mm. 11.73 in.
  • Baffle cutout diameter: -
  • - Front mount - 283 mm. 11.14 in.
  • - Rear mount - 280 mm. 11.02 in.
  • Depth - 131 mm. 5.16 in.
  • Volume displaced by driver - 4 l 0.14 ft.3
  • Shipping weight - 6.1 kg. 13.42 lb.
Other Beyma products similar to Beyma 12P1000ND - 12" 1000W 8 Ohm:
Price match on Beyma 12P1000ND - 12" 1000W <span class="ohm_8">8 Ohm</span>
Seen this cheaper?
If you find 'Beyma 12P1000ND - 12" 1000W <span class="ohm_8">8 Ohm</span>' at a lower price from an authorised UK dealer, tell us and we'll aim to match it. Request a price match. Terms & Conditions.
SEARCH results for other drivers with similar T-S Parameters to Beyma 12P1000ND - 12" 1000W 8 Ohm